Aşı Takvimi

Çocukların sağlıklı olarak büyüyebilmeleri için çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı zamanında aşılanmaları gerekir. Burada ülkemizde genellikle uygulanan bir aşı takvimi verilmektedir.Yeni doğan dönemindeki çocuğa, yani hayatın ilk 28 gününde, BCG aşısı (verem aşısı) yapılır. Çocuk 2 aylık olduğunda difteri, boğmaca, tetanos ve polio karma aşısı yapılır. Bu karma aşı kısaca DPT polio biçiminde gösterilmektedir. Bilindiği gibi polio çocuk felcidir. Çocuk 4 aylık olduğunda karma aşı yinelenir. Aynı aşı 6. ayda da yapılır. 9.aydan sonra çiçek aşısı yapılabilir (halen çiçek hastalığının dünyada görülmemesi nedeniyle Dünya Sağlık Teşkilatı tarafuıdan çiçek aşısı uygulaması kaldırılmış bulunmaktadır). Kızamık aşısı çocuk 13-15 aylık olduğunda yapılır. Karma aşı (DPT-polio) 18-24 ayda yinelenir. 4-6 yaş arası dîfteri-tetanos ve polio aşıları yeniden yaptırılır ve tüberkülin testi (-) ise BCG aşısı yapılır. 10 yaşında tetanos, 14 yaşında polio ve tetanos yinelenir.Difteri, polio, kızamık ve tetanos antikorları, hamileliği sırasında anneden çocuğa geçer. Böylece yeni doğan çocuk kısa bir süre de olsa bu hastalıklara karşı bağışıklık kazanır. Ancak zamanla anneden alınan bu antikorlar kaybolacağından, yukarıda verdiğimiz aşı tablosunun uygulanması gerekir..

 Aşılar  Yapılma Zamanı   
 Hepatit B (Sarılık)  0 ay 1 ay   6 ay    
 BCG (Verem)  2 ay        
 Polio (Çocuk felci)  2 ay  4 ay  6 ay  18 ay 4-5 yaş 
 DBT (Dift. Boğm. Tetanoz)
 HİB (Menenjit)
 Rotavirüs (İshal aşısı)  
 Pnömokok (Prenevar)  3 ay  5 ay  7 ay  13-15 ay  
 MMR (Kzm. Kzmç. Kbk.)  1 yaş  5-6 yaş
 Varicella (Suçiceği)  1 yaş sonrası  5 yaş
 Hepatit A (Bulaşıcı sarılık)  2 yaş  2,5 yaş
 HPV (Rahim ağzı kanseri)  0 ay
 
 2 ay  6 ay   9-26 yaş
 
Önemli notlar:
 • 6-7  yaş üzeri  difteri-tetanoz  ve BCG aşıları  okullarda  yapılmaktadır.
 • 6 yaşın  üzerinde boğmaca aşısı  kesinlikle  yapılmamalıdır. 
   
 • Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Hepatit  B aşısını  1994 yılından  beri  rutin  uygulamaya  sokmuştur. 1994 ve öncesi  doğan  çocuğunuz  varsa lütfen  doktorunuza  danışın.
 • Suçiçegi  aşısı  MMR  ile  aynı  gün  veya  en  erken  1.5  ay  sonra  olabilir
 • Rotavirüs ilk  doz  3  aydan  geçe  kalmamalı,  son  doz  8  aydan  geçe kalmamalı.  2  doz  uygulanan  bir  marka  daha  mevcut  aşı  seçimi  doktora kalmıştır.  
 • Rahim  ağzı  kanser  aşısı  şimdilik 9-26  yaş  kızlar  için  yapılmaktadır, 26 yaş  üstü  bayanlar  için  klinik  çalışma  bitmiş,  ruhsat  alınma  aşamasındadır.  Erkeklerde  siğil  korumasi  için çalışmalar  sürmektedir. Okunma Sayısı : 2982         10 Aralık 2015


 • 1968 Yılında Ankara ‘da doğdu . İlköğrenimini Ankara Alparslan ilkokulu , orta ve lise eğitimini   Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde tamamladı.
  Daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesindeki  eğitimini 1984- 1990 yılları arasında tamamlayarak mezun oldu...

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Cad./bestekar Sok. No:76 D:9 Çankaya/Ankara
HARİTA
2015 Opr.Doktor.Meltem ErhanTüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA