Kürtaj

KÜRTAJ
Kadın olsun, erkek olsun kürtaj kelimesini duymayan yok gibidir. Buna karşın yine pekçok kişi kürtajın sadece bebek aldırmak olduğunu düşünür. Oysa kürtaj en çok istenmeyen ya da zorunluluk durumunda gebeliğin sonlandırılması için uygulanan bir işlem olmasına karşın kelime olarak sadece bu işlem için kullanılan bir terim değildir. Ankarada bulunan Dr.Meltem ERHAN muaynehanesinde öncelikle kürtaj ile ilgili olarak yapılan görüşmelerle mudahalenin tüm riskleri anlatılarak kişiye bu konuyla ilgili detaylı rehberlik hizmeti verilmeye çalışılmaktadır.
Kürtaj kelime anlamı ile kazımak anlamına gelir. Örneğin diş hekimleri de diş etlerindeki lezyonları temizlemek için kürtaj yaparlar. Sozcüğün doğru şekli kürtaj değil küretajdir. Ancak dilimize kürtaj olarak yerleşmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında kürtaj terimi rahim içerisinden herhangi bir dokuyu birtakım aletler ile kazıyarak alma işlemi için kullanılır. Bu dokular gebelik ürünü olabileceği gibi biopsi ya da tedavi amaçlı alınan dokular da olabilir.Kadın hastalıkları ve doğum bölümünce yapılan küretajlar iki aşamalıdır. Birinci aşama rahim ağzının genişletilmesi (dilatasyon), ikinci aşama ise küretajdır (curettage). Bu nedenle işlem için kullanılması gereken en doğru terim ingilizce Dilatation and Curettage kelimelerinin başharflerinden oluşan D&C’dir.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kürtaj kadın doğum hekimlerinin en çok uyguladığı cerrahi işlemlerin başında gelmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir.
 
 Türleri
Kürtaj (kadın hastalıkları ve doğum’da kullanıldığı şekliyle) rahim içinden doku almak anlamına geldiğine göre sadece gebelik sonlandırmak için yapılmaz.
Özellikle kanama bozukluklarında ve menopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı küretaj yapılabilir. Yine infertilite (kısırlık) araştırmalarında yumurtlama olup olmadığını anlamak vb. amaçlı kürtaj uygulanabilir.
Gebelik Boşaltımı
Doğrudan çiftin isteği üzerine fetal viabilite oluşmadan önce gebeliğin sonlandırılmasıdır. Burada fetal ya da maternal bir hastalık söz konusu değildir.
Ülkemizde 1983 yılında çıkarılmış 2827 sayılı "nüfus planlamasına dair kanun" ile elektif abortus ve medikal abortus şartlan be­lirlenmiştir. Buna göre annenin sağlığını teh­dit eden bir hastalık olmadığı durumda gebe­liğin 10. haftası doluncaya kadar elektif abortusa izin verilmektedir. 10 hafta üzerin­deki abortus için medikal nedenler aranmak­tadır.
 
Üreme çağındaki kadınlarda en sık uygulanan kürtaj şeklidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile yapılır.
Probe Küretaj
Kanama bozukluklarında ve özellikle menopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı yapılan işlemdir. Özel aletler (küret) ile rahim içi, bazal tabakaya kadar kürete edilir (kazınır). Şiddetli ve uzun süreli kanamalarda hem altta yatan sebebi tespit edebilmek, hem de kanamayı durdurmak için uygulanır. Bu açıdan bakıldığında aynı zamanda bir tedavi şeklidir. Bu işlem sayesinde endometrial hiperplazi, rahim kanseri, rahimde yaşa bağlı zayıflama (atrofi) teşhisi konabilir. Ankarada bulunan kliniğimizde probe kuretaj güvenle yapılmakta ve patolojik incelemesi konusundada hastaya destek olunmaktadır. Kürtaj Ankara ,küretaj Ankara
Nasıl yapılır
Hayatında ilk defa kürtaj olacak kadınlar işlemin nasıl yapıldığını bilemedikleri için büyük korku yaşarlar. Bazı kadınlar daha önceden bu tür bir operasyon geçirmiş arkadaşlarından duydukları sayesinde konu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu bölümde kürtaj işleminin nasıl yapıldığı ayrıntıları ile anlatılmaktadır.
Kürtaj genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Ankarada bu konuda tecrübeli kliniğimiz personeli ve Dr. Meltem Erhan ve ekibi anestesizt doktorlarımız size uygun anestezi önerecektir.Lokal anestezi uygulandığında rahim ağzının her iki yanına ilaç enjekte edilir. Bu anestezi sadece rahim ağzı özel bujiler ile dilate edilirken duyulan ağrıyı digerdiğinden, lokal anestezi ile yapılan işlemlerde acı duyulabilir.
Bizim tercihimiz kürtajın genel anestezi ile yapılması yönündedir. Bu sayede hem hasta ağrı ve acı duymaz, hem de işlemden kaynaklanan komplikasyon riski en aza indirilmiş olur.
Kürtaja karar vermeden önce sadece pozitif olan gebelik testine itbar edilmemeli, mutlaka ultrason ile gebeliğin varlığı ve rahim içinde yerleştiği teyid edilmelidir.
İşlemden önce:
 • Küretaj (kürtaj ) yapılacağı kürtaj ankarada jinekolog operatör Dr.Meltem Erhan ve ekibi size yardımcı olacaktır mümkünse yanınızda işlemden sonra size eşlik edebilecek bir arkadaşınızla geliniz.
 • İşlemden 6 saat öncesinden ağızdan birşey almayınız. Buna su da dahildir.
 • İşlem odasına alınmadan önce mutlaka tuvalate giderek mesanenizi boşaltınız.
 •  
 • İşlemden sonra
 • İşlemden sonra ayılma odasına alınarak burada 30-60 dakika kadar dinleneceksiniz.
 • İşlem sonrası normal bir şekilde evinize ya da işinize gidebilirsiniz. Doktorunuz başka bir şekilde önermediyse herşeyi yiyip içebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur. Uzun süredir aç olduğunuz için şekerli birşeyler yemenizde yarar vardır.
 • Genel anestezi sonrası 6-8 saat araba kullanmak gibi dikkat isteyen aktivitelerde bulunmamanız uygun olacaktır.
 • İlk 1-2 gün adet sancısı benzeri ağrılarınızın olması normaldir. Bu durumda doktorunuzun size önereceği ağrı kesicileri alabilirsiniz.
 • Dr.Meltem ERHAN ın ankaradaki kliniğinde antibiyotiği doktorunuzun tarif ettiği şekilde kullanınız.
 • İşlem sonrası 3-4 gün kadar kanamanız olabilir. Kanama ile birlikte ufak pıhtı ya da parçalar da düşebilir. Bu tamamen normal ve beklenilen bir durumdur.Buna karşılık kanamanın olmaması da anormal bir durum olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle kanamanız olmasa da endişelenmeyiniz.
 • İşlem yapılan günü son adet kanamanızın ilk günü gibi kabul edebilirsiniz buna göre yaklaşık 1 ay sonra ilk adet kanamanız olacaktır. Eğer 40 gün içinde adet görmezseniz mutlaka doktorunuzu arayınız.
 • Kanamanız devam ettiği sürece havuza, denize, jakuziye girmek sakıncalıdır. İşlemden hemen sonra duş şeklinde ayakta banyo yapabilirsiniz.
 • Kanamanız devam ettiği sürece cinsel ilişki sakıncalıdır. Kanamanız bittikten sonra ilişkiye girebilirsiniz.
 • Kanamanız adet kanamasından fazla miktarda olursa ya da ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkarsa mutlaka doktorunuza haber veriniz.
 • Aksi belirtilmediği taktirde işlemden 1 hafta sonra kontrol için kürtaj Ankara da muaynehanemizde jinekolog operatör doktor meltem Erhan dan randevunuza alınız.
Kürtajın Yasal yönü
Ülkemizde gebelik sonlandırılması amacı ile yapılan küretajlar yasa ile tanımlanmış ve sınırlandırılmıştır. Buna göre 18 yaşından büyük ve evli olan kadınlar hem kendi hem de eşlerinin rızası ile küretaj olabilirler. Evli olmayan kadınlarda eş rızası aranmaz. 18 yaşından küçük kişiler ise ancak veli veya vasilerinin onayı ile kürtaj olabilirler.
Eğer işlem genel anestezi altında yapılacak ise yine hastadan muaffakatname adı altında bir form doldurması istenir. Ankarada kürtaj konusunda en deneyimli , güleryüzlü kadrosuyla kliniğiniz sizlerin bu konudaki tüm sorunlarınızı çözmek için çalışmaktadır. Kürtaj Ankara ,küretaj Ankara ,jinekolog Ankara ,Ankara jinekolog

Anahtar kelimeler : Kürtaj, küretaj,Ankara küretaj, Kürtaj ne zaman ve nasıl uygulanır,Kürtaj ve kan uyuşmazlığı .  Kürtaj lokal veya genel anestezili,   Kürtaj riskleri nelerdir,Kürtaj sonrası günlük hayat ne zamanbaşlar,  Kürtaj sonrası  mens ve  cinsel ilişki,  Kürtaj yasal sınırları nedir ,ankarada küretaj,Ankara jinekolog,

KÜRTAJ bile İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN ÇEKİNMEDEN MUAYNEHANE TELEFONUMUZDAN İRTİBATA GEÇİNİZ.

  0-312-4663929     /     0-312-4671037   • 1968 Yılında Ankara ‘da doğdu . İlköğrenimini Ankara Alparslan ilkokulu , orta ve lise eğitimini   Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde tamamladı.
  Daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesindeki  eğitimini 1984- 1990 yılları arasında tamamlayarak mezun oldu...

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Cad./bestekar Sok. No:76 D:9 Çankaya/Ankara
HARİTA
2015 Opr.Doktor.Meltem ErhanTüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA